Bukowina Tatrzańska Sabałowe Bajania - informacje.

48. Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej - informacje o imprezie.     W tym roku po raz kolejny spotkają się w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej uczestnicy, miłośnicy i obserwatorzy "Sabałowych Bajań"- Ogólnopolskiego Konkursu Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Pytacy i Mowy Starosty Weselnego- jednej z najstarszych i największych imprez folklorystycznych w Polsce.
     Od samego początku impreza ta cieszy się wielkim zainteresowaniem i ściąga do Bukowiny coraz większe rzesze ludzi z całej Polski bo "Sabałowe Bajania" - to wielkie święto folkloru, święto tradycji ludowej, gwary, śpiewu, tańca, muzyki i sztuki ludowej. Świętują je ludzie z całej Polski, którzy na czas trwania imprezy przyjeżdżają do Bukowiny. Różnią się strojem, gwarą i muzyką- ale łączy ich jedno: umiłowanie tradycji, Ojczyzny i ojcowizny. Spotykają się tutaj starzy znajomi, biorący udział w konkursach od wielu lat, których organizatorzy witają jak członków rodziny. Równie serdecznie raduje serca gospodarzy coraz większy udział młodzieży - świadczy to o żywotności tradycji i o rozwoju kultury ludowej. Świadczy to także o potrzebie organizowania takich imprez.
Mają "Sabałowe Bajania" swoich stałych, wiernych uczestników i sympatyków. Bierze w nich udział coraz więcej ludzi młodych, zwiększa się grono ich nowych miłośników. Sprawia to niepowtarzalny klimat i wspaniała atmosfera, jakie towarzyszą imprezie. Atmosfera kolorowego, wesołego, bliskiego sercu święta, które radośnie obchodzą uczestnicy, goście i publiczność wspólnie z gospodarzami imprezy.
     Jak co roku "Sabałowym Bajaniom" towarzyszyć będzie szereg atrakcji, wśród których wymienić należy: degustację potraw regionalnych, wystawę i kiermasz sztuki ludowej oraz imprezę plenerową "Sabałową Noc", której głównymi atrakcjami są: występy zespołów regionalnych, pokaz ogni sztucznych oraz "pasowanie na zbójnika" ludzi, którzy swoją postawą wpisują się w kontynuowanie tradycji i rozwój kultury Podhala.
     Na przestrzeni lat w imprezie udział wzięło około 5000 uczestników oraz 50 zespołów regionalnych z Polski i z zagranicy, których oglądało kilkadziesiąt tysięcy widzów.
     "Sabałowe Bajania" cieszą się dużą popularnością mass mediów zarówno lokalnych jak i ogólnopolskich, które bacznie śledzą program imprezy i na bieżąco relacjonują. Ma to swoje uzasadnienie ponieważ jest to pięć dni pełnych muzyki, tańca, gawęd, śpiewu i twórczości ludowej.
     Mamy nadzieję, że dzięki tegorocznym sponsorom impreza rozszerzy swój zasięg i wzrośnie jej ranga.
     Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszym góralskim święcie.


Bukowina Tatrzańska Sabałowe Bajania RSS